KARASİNEK

KARASİNEK

Genel adıyla ev sineği olarak bilinen 0.5 – 1cm boyunda hayatımızda en çok karşılaştığımız böceklerden birisidir. Karasinekler insanların kullandıkları besin maddeleri ve organik atıklarla beslenmektedirler. Bu nedenle birçok hastalığın ( başlıca tifo, kolera, tüberküloz, dizanteri ) taşınmasına sebep olan vektörlerdir.

Karasinekler tam başkalaşım gösterirler ( yumurta, larva, pupa, ergin ) . Yumurtadan ergin hale geçene kadar ortalama 6 – 42 gün geçer. Erginler genel olarak 2- 3 hafta yaşarlar. Dişi karasinekler yumurtalarını genellikle gübrelik ve çöplüklere bırakırlar. Bir batımda 120 – 150 adet yumurta bırakırlar. Yumurtaların boyu 1 mm. kadardır. Yumurtadan larvaya geçiş birkaç saat kadar sürer. Bu süre üzerinde sıcaklık ve nemin büyük önemi vardır. Larvalar beslenme evresini geçtikten sonra 2 – 10 gün kadar süren hareketsiz pupa dönemi geçirirler. Bu süre içerisinde gelişimini tamamlayarak ergin hali alırlar.

Ergin karasinekler gündüzleri aktiftir, geceleri dinlenme halini alırlar. Popülasyon yoğunluğu 20 – 30 * C de en yüksek değere ulaşır.